Jak vyzrát na Jo-Jo efekt.

21. ledna 2008 v 11:51 | Ann |  Hubnuti /rady a tipy/
Co dělat, když se hubnutí zastaví.
Proces snižování tělesné hodnoty hmotnosti je běh na dlouhou trať. Pokud už jste někde s nadváhou či obezitou bojovali, počítejte s tím, že "strašák"v podobě kil navíc tady pořád někde je.Důležité je uvědomit si na začátku důležitou věc.Existuji dva velmi odlišné procesy. Hubnout a zhubnout je jedna věc a udržet si pak váhový úbytek pak věc druhá. Zbavení se nadbytečných kilogramu neznamená automatický úspěch při udržení si tohoto úbytku.


Nejčastější problémy které nás mohou při redukci váhy zaskočit (a nevyhnou se bohužel prakticky nikomu), jsou jo-jo efekt a takzvané plató (zjednodušeně řečeno stav, kdy se váhový úbytek dlouhodobě nehýbe). Jo-Jo efekt i plato muže potkat lidí jak zkušené "dietáře", kteří už zkusili snížit hmotnost prakticky všemi způsoby, tak i ty, kteří hubnou poprvé v životě. Oba problémy mají zřejmě nejdůležitější příčinu v poměrně banální věci.Jakákoliv dieta znamená pro člověka změnu stravovacích, pohybových, často i mnoha dalších životních návyků. Základem je vlastně omezování (ať už příjmu energie nebo tuků), kontrola (stravování , příjmu kilojoulu) nebo nutnost (vynechat oblíbená jídla). Shrnuto: všechno jsou to věci do kterých se musíme přemlouvat, nejsou pro nás přirozené a které jsou pro nás prostě nepříjemné. Po zhubnutí se to tedy často automaticky vracíme k původním nevhodným návykům, které vedou k tomu že pracně shozené je zase nazpátek.Pokud člověk žije určitým stylem celý dosavadní život (ať už je to dvacet nebo padesát let), není jednoduché si zafixovat odlišné návyky, které mu navíc nemusí být velice příjemné a do kterých se musíme nutit. Pokud zhubnete 20 kilo a budete si je chtít a budete si je chtít nadále udržet, aby vám váš režim přinesl uspokojení a stal se pro vás zcela přirozeným a bez radosti a elánu, energie nám dlouho nevydrží.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 milka milka | Web | 21. ledna 2008 v 12:42 | Reagovat

no jo, jo-jo....proto se snažím jíst skoro normálně, nevyhýbat se běžným jídlům, pravda pojídám menší porce, ale zase častěji za den....nevím jestli to bude mít efekt, ale snad se mi zhubnout podaří, asi za delší dobu, ale snad nastálo a bez joja :)

2 www.doplnky-fitness.cz www.doplnky-fitness.cz | Web | 4. února 2009 v 21:16 | Reagovat

Ahoj. Za prvé bych se chtěl omluvit za reklamu, ale fakt mi to nedalo a musím se pochlubit. Kukněte sem: www.doplnky-fitness.cz. Jestli chcete zhubnout, vypadat krásně, udělat ze sebe svalovce tak to určitě navštivte. Sám jsem tam už parkrát nakoupil a nemůžu si to vynachválit. Klikejte na web a jste tam tak pááá lidi:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama