Jídlo jako poslední útočiště

31. ledna 2008 v 17:16 | Ann |  Hubnuti /vse o hubnuti/
Jídlo je spojeno nejenom s některými situacemi a činnostmi, ale i s určitými pocity. Ukazuje se, že jídelní režim obézních i osob trpících poruchami příjmu potravy je ovlivněn jejich citovým stavem. V jídle nacházejí náhradní řešení problémů, obranu proti strachu a úzkosti, způsob, jak překonat svoji nejistotu a napětí.

Když je něco trápí, cítí se osamělí nebo se nudí, hledají útočiště v jídle a přejídání. Mezi našimi klienty je mnoho těch, kteří zajídají svoje starosti kilogramy jídla. ("Alespoň něco mě dokáže potěšit!") Někteří lidé však mají naopak sklon pod vlivem starostí příjem potravy nepřiměřeně omezit. Od nich pak slyšíme, že nedokáží pozřít ani sousto. Ani jedna z těchto strategií není správná a neprospívá zdraví. Problémy se většinou dají řešit jinak než prostřednictvím jídla, které vaše tělo potřebuje neustále, i v situaci ohrožení.

Pro ilustraci uvedeme jeden pokus se sušenkami. Dvěma skupinám pokusných osob s normální tělesnou váhou a obézním bylo předloženo pět druhů sušenek, jejichž chuť měly za úkol posoudit. Pro navození pocitu chuti jim bylo řečeno, že jejich chuťové schopnosti budou zkoumány za pomoci elektrického proudu, který může probíjet. Celý pokus pak probíhal v očekávání nepříjemné elektrické rány.

Zatímco normálně vážící pokusné osoby jedly v této stresové situaci mnohem méně, obézní snědli ve strachu z elektrické rány ještě více sušenek než normálně. Vzpomeňte si, kolik toho sami zpravidla sníte, když se něčeho Obáváte, máte starosti nebo jste rozrušeni. Uvědomte si tyto situace a příště si například ke zkoušce vezměte jiný talisman než pytlík s bonbony. Když zvládnete nějakou stresovou situaci bez pomoci jídla, příště to bude opět snazší.

Zdroj: Iva Málková, František D. Krch - SOS Nadváha, nakladatelství Portál
Knihu SOS nadváha můžete zakoupit na zde
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 www.doplnky-fitness.cz www.doplnky-fitness.cz | Web | 2. února 2009 v 20:37 | Reagovat

Ahoj. Za prvé bych se chtěl omluvit za reklamu, ale fakt mi to nedalo a musím se pochlubit. Kukněte sem: www.doplnky-fitness.cz. Jestli chcete zhubnout, vypadat krásně, udělat ze sebe svalovce tak to určitě navštivte. Sám jsem tam už parkrát nakoupil a nemůžu si to vynachválit. Klikejte na web a jste tam tak pááá lidi:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama