McDONALD'S VS SUBWAY

11. ledna 2008 v 22:06 | Ann |  Hubnuti /vse o hubnuti/

Kalorie hlídejte i ve zdravé restauraci

Zdravě vypadající sendvič nebo kalorická bomba?Lidé, kteří se jdou najíst do takzvaných zdravých restaurací, často zkonzumují více kalorií, než kdyby jedli v zařízení s rychlým občerstvením, které si nedělá žádné starosti se zásadami zdravé výživy. Potvrdila to nová studie amerických vědců uveřejněná v Journal of Consumer Research.


Podle odborníků lidé podceňují kalorickou hodnotu jídla podávaného v restauracích, které oni sami považují za zdravější. A to do takové míry, že to může u nich vést k nabírání váhy.

Mnozí lidé ve Spojených státech si například myslí, že to samé jídlo o 1000 kaloriích má o 150 kalorií méně, když pochází z restaurace rychlého občerstvení Subway, které se samo řadí k těm zdravějším, než když je od McDonald´s," řekl francouzský odborník na výživu Pierre Chandon.

Upozornil, že kdyby spoléhali na svoji mylnou úvahu a jedli toto jídlo v Subway dvakrát týdně, mohli by přibrat za rok přes dvě kila.

I když restaurací, které se řadí mezi zdravé, v posledních pěti letech přibývá rychleji než tradičních rychlých občerstvení, objem pasu u Američanů se nezmenšuje; ve skutečnosti je národ obéznější než dříve, upozorňuje Chandon a jeho kolega Brian Wansink z Cornellovy univerzity.

Vědci si svoji teorii, že lidé mohou zkonzumovat více kalorií, když jedí ve "zdravých" restauracích, prověřili v řadě studií.

Nejprve se zeptali lidí, kteří právě pojedli v Subway nebo v restauraci McDonald´s, kolik si myslí, že zkonzumovali kalorií. Ti, co byli v Subway, obvykle uváděli méně kalorií než ti, co jedli u McDonald´s. Například u jídla, které mělo v obou restauracích 1000 kalorií, strávníci McDonald´s soudili, že spotřebovali 744 kalorií, zatímco ti ze Subway uváděli 585 kalorií. Stejně dopadl test se sendviči, které měly v obou restauracích stejnou kalorickou hodnotu, ale ti, co jedli v Subway, byli přesvědčeni, že byly kaloricky méně vydatné než ty od McDonald´s.

Při dalším pokusu vědci nabídli lidem kupon na Big Mac (600 kalorií) u McDonald´s a na sendvič v Subway (900 kalorií) a nechali na nich, zda si k tomu dají nápoj nebo něco sladkého. Lidé stravující se v Subway volili častěji kalorický nápoj, méně už dietní sodu a také častěji si brali sladkosti. To znamená, že v průměru zvýšili spotřebu na 1011 kalorií, zatímco u McDonald´s lidé zkonzumovali jen 648 kalorií.

Lidé, kteří chtějí mít pod kontrolou svoji váhu nebo chtějí zhubnout, musejí hodnotit obsah kalorií objektivně a neuvažovat jen o tom, zda je jídlo pro ně dobré nebo špatné, tvrdí Chandon.

"Musíme přestat dělit jídlo na 'dobré' a 'špatné', ale myslet především na množství. Například ve Francii mají lidé poměrně dost rádi tučná jídla, ale nemají tak často nadváhu prostě proto, že porce v restauracích i doma jsou menší," řekl Chandon
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 www.doplnky-fitness.cz www.doplnky-fitness.cz | Web | 2. února 2009 v 20:52 | Reagovat

Ahoj. Za prvé bych se chtěl omluvit za reklamu, ale fakt mi to nedalo a musím se pochlubit. Kukněte sem: www.doplnky-fitness.cz. Jestli chcete zhubnout, vypadat krásně, udělat ze sebe svalovce tak to určitě navštivte. Sám jsem tam už parkrát nakoupil a nemůžu si to vynachválit. Klikejte na web a jste tam tak pááá lidi:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama