Pozor na skrytý cukr ! - v kečupu je o 8% více cukru než ve zmrzlině

31. ledna 2008 v 16:51 | Ann |  Hubnuti /vse o hubnuti/
Základní problém s cukrem je ten, že ho sníme mnoho a často o tom ani nevíme. Všechna uhlovodanová sladidla jsou cukry, i když často mají jiná jména. Mezi součástmi sladkých těstovin je sacharosa na 3-tím, kukuřičný sirup na 5-tém a med na 7-mém místě. Ani to nezaregistrujeme, jenom jíme něco, co je cukr na 50%!

Spotřebitel se už od mládí sžil s cukrem. Výživné výrobky pro kojence se často sladí cukrem, později i dětská výživa. Protože cukr působí i jako konzervační látka, váže a zadržuje vlhkost, často je v takových potravinách, ve kterých bychom to skutečně nepředpokládati (např. v soleném krému z arašídů, v zeleninových konzervách, v polévkových kostkách a jinde).

Uvěříte, že v kečupu, kterým si ochucujete hamburger, je o 8% více cukru než ve zmrzlině? Že mléčný prášek, který se používá jako náhražka smetany do kávy, obsahuje 65% ctem v porovnání s 51% v čokoládě?

Skutečně, spotřebujeme příliš mnoho cukru a škodíme tím organismu. Mimo jakoukoliv pochybnost je fakt, že prvořadou příčinou zubního kazu je cukr. Mimo to 1/3 našeho obyvatelstva má nadváhu a tloušťka způsobuje nemoci srdce, diabetes, vysoký krevní tlak a může být příčinou vzniku žlučníkových kamenů, bolestí zad a v kříži, a artritidy. Samozřejmě, příčinou těchto nemocí není jenom cukr. Jeho přítomnost v potravinách nutí uživatele k tomu, aby více jedl. Pokud dotyčný sníží kalorický příjem bez toho, aby snížil i příjem cukru, rychleji ztratí i výživné látky bez toho, aby zhubnul. S cukrem se dáva do souvislosti hypoglykemie a ač existuí důkazy pro i proti, cukrovka se bezprostředně považuje za jednu z příčin srdečních onemocnění.

Za skryté se považují cukry, se kterými člověk nejméně počítá. Pokud chcete pátrat po cukrech, doporučuji kontrolovat skladbu potravin na štítku. Hledejte náhražky sacharosy, napřiklad kukuřičný sirup nebo kukuřičný cukr a zaměřte se na slova končící -osa, které poukazuji na přítomnost cukru.

Nezávisle na názvu, cukr je jenom cukr. A nezapomínejte: ani léčiva nejsou uchráněna od přídavku sladidel!

Zdroj:Earl Mindel - Vitamínová bible
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 www.doplnky-fitness.cz www.doplnky-fitness.cz | Web | 2. února 2009 v 20:41 | Reagovat

Ahoj. Za prvé bych se chtěl omluvit za reklamu, ale fakt mi to nedalo a musím se pochlubit. Kukněte sem: www.doplnky-fitness.cz. Jestli chcete zhubnout, vypadat krásně, udělat ze sebe svalovce tak to určitě navštivte. Sám jsem tam už parkrát nakoupil a nemůžu si to vynachválit. Klikejte na web a jste tam tak pááá lidi:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama