Červen 2008

Základní živiny

18. června 2008 v 21:17 | Ann |  Hubnuti /co jist/
Kromě vitaminů, solí a pro život nezbytné vody, obsahuje strava tři základní druhy živin: bílkoviny, sacharidy a tuky.

SACHARIDY (cukry, uhlohydráty, glycidy)

Sacharidy jsou základním energetickým zdrojem pro svalovou práci. U zdravých, fyzicky aktivních lidí by měly tvořit 50 - 70% celkového příjmu energie. Rozdělují se podle počtu molekul na monosacharidy, disacharidy, oligosacharidy a polysacharidy. Cukry mohou být uloženy v organizmu jako energetická rezerva v podobě svalového a jaterního glykogenu, popřípadě tuku.
Zpracování sacharidů
Proces trávení v ústech není nijak významný, štěpí se zde pouze některé polysacharidy. V žaludku se cukry prakticky netráví, pouze se jednoduché cukry rychle vstřebávají přes sliznici žaludku přímo do krevního oběhu. Nejintenzivněji se cukry zpracovávají v horní část tenkého střeva a zbylý proces přeměny cukrů se děje pomocí enzymů buněk střevní sliznice.
Regulace využití cukrů
Nejdůležitější hodnotou pro hospodaření s cukry je hladina cukru v krvi, tzv. glykemie. Ta je hormonálně udržována v určitém rozmezí - když poklesne pod dolní hranici, začne čerpání z rezervních zásob v podobě svalového a jaterního glykogenu. Naopak při vzrůstu nad horní hranici se přebytek do rezervních zásob ukládá.


TUKY (lipidy)........................................................................

Tuky rozdělujeme na živočišné a rostlinné a měly by tvořit 10 - 30% celkového energetického příjmu. Mají řadu významných funkcí - například slouží jako zdroj energie s více než dvojnásobným energetickým obsahem než u cukrů a bílkovin, dále jsou zásobárnou energie, zdrojem stavebního materiálu pro tvorbu biologických membrán, jsou výchozí látkou pro tvorbu hormonů a izolují před chladem, obalují a ochraňují vnitřní orgány (ledviny, játra)
Zpracování tuků
V ústech jsou nezpracovatelné, v žaludku až na zanedbatelné působení enzymu lipázy také. Tuky se tak štěpí především tenkém střevě a vstřebávají se přes střevní sliznici.
Využití tuků
Organismus potřebuje k dokonalé funkci všech buněk určité minimální množství tuků. Nejdůležitějšími jsou esenciální mastné kyseliny, které snižují hladinu cholesterolu, a tak fungují jako prevence aterosklerózy. Měly by tvořit minimálně polovinu z celkového příjmu tuků.

BÍLKOVINY (proteiny)

Bílkoviny jsou základní a určující složkou svalové hmoty, měly by tvořit 15 - 25% celkového energetického příjmu. Skládají z aminokyselin a jsou hlavně používány jako stavební materiál. Rozdělují podle zdrojů původu na živočišné a rostlinné. Důležitější než zdroj původu, je ovšem jejich biologická hodnota, tzn. kolik bílkovin z celkového množství tělo využije.
Zpracování bílkovin
Zpracování bílkovin začíná v ústech, jedná se čistě o zpracování mechanické - žvýkání. Trávení začíná v žaludku, kde se bílkoviny mísí s kyselinou chlorovodíkovou a zapojují se i trávicí enzymy. V tenkém střevě nastává dokonalé zpracování bílkovin působením trávicích enzymů a vzniklé aminokyseliny se vstřebávají přes střevní sliznici a dále pak do jater, které jsou hlavním odpovědným orgánem za hospodaření s aminokyselinami. Do tlustého střeva se dostává jen minimum nestrávených bílkovin.
Využití bílkovin
Bílkoviny mají v organismu řadu funkcí. První z nich jsou stavební a ochranné. Bílkoviny jsou používány jako stavební materiál pro kosti, pojivové tkáně, šlachy, kůži buněčné membrány, nervovou soustavu atd. Dále transportní a skladovací pro železo, minerální látky, tuky atd., mechanicko-chemické jako stažitelné bílkoviny ve svalech, řídící a regulační jako hormony a nakonec obranné a ochranné jako různé druhy protilátek.

Pro milovníky banánů

18. června 2008 v 21:09 | Ann |  Hubnuti /co jist/
V roce 327 př. n. l. objevil toto ovoce při svém dobyvačném tažení po Indii Alexandr Veliký. O jaké lahůdce je řeč? O banánech!
Máte je rádi, ale polekali jste se? Bojíte se, že po banánech se tloustne? Pravda je, že výživné žluté ovoce nás skvěle zasytí právě díky vysoké hladině sacharidů, ale mýty, že banány způsobují nadváhu nejsou opodstatněné. Vždyť průměrný banán má méně než 110 kalorií! Vyzkoušejte tedy bez obav banánové dny, dodáte tělu vlákninu a pročistíte tělo.
Existuje dokonce dieta založená na banánech - vyvinul ji rakouský odborník na výživu profesor Hademar Bankhofer. Ten říká: "Jako každé jídlo i banány mohou způsobovat nadváhu, ale pouze v případě, že energie v nich obsažená přesáhne denní potřebu našeho těla. Jeden středně velký banán přitom obsahuje jen 0,4 tuku a 16 g sacharidů, což je současně asi 80krát méně než má průměrný hamburger!"
Banány pomáhají vyrovnávat překyselení organismu, cítíme se po nich fyzicky i psychicky fit, minerály, hořčík a draslík v nich obsažené, mají příznivý vliv na krevní tlak. Toto oblíbené ovoce je účinné na popraskané rty, ranní únavu a vypadávání vlasů. Banány také podporují vydatný spánek, mají pozitivní vliv na naše emoce, zvyšují odolnost proti stresu a navíc podporují také naši sexualitu… Máte tedy ještě nějaký důvod se do banánových dnů nepouštět?
 • Věděli jste, že:
 • *Slovo banán znamená v arabštině prst?
 • *Existuje přibližně 670 druhů banánů?
 • *Banánovníky vypadají jako palmy, ale ve skutečnosti jsou to byliny?
TIP: Před a během sportování byste neměli jíst mnoho banánů, protože takzvané "hormony dobré nálady" nás připravují o motivaci. Banán si tedy dopřejte až po sportování.
Váš banánový den může vypadat třeba takto:
Snídaně: 2 šálky ovocného čaje nebo káva s mlékem, jeden krajíc celozrného chleba se lžičkou másla a 50 g cottage nebo lučiny, jeden banán Přesnídávka: 5 sušených banánových chipsů, nebo malý banán Oběd: Ovocný salát z 20 kuliček hroznového vína, 1 papáji, 2 koleček ananasu a 1 oloupaného banánu nakrájeného nadrobno. Smícháme v misce a přidáme lžíci medu a lžíci slunečnicového oleje. Svačina: 1 nízkotučný jogurt s vaší oblíbenou příchutí. Večeře: 100 g grilovaných krůtích prsíček s dušenou zeleninou. Jako dezert banán se 125 ml vanilkového jogurtu.
Dobrou chuť!

Závislost na čokoládě

17. června 2008 v 22:22 | Ann |  Vztahy, psychologie
Čokoláda může při nadměrném požívání vést k závislosti. Lidé s velkou touhou po sladkém čokoládovém pokušení se nazývají anglicky chocolate cravers. Podle Melindy Hemmelgarn z Missourské univerzity je na čokoládě v USA závislých 40% žen a 15 % mužů.
Čokoláda často slouží jako náhrada za pocity. Kdo byl v dětství často čokoládou odměňován za dobré výkony ve škole či za způsobné chování, při smutku či strachu jí konejšen, může též v dospělosti podobné psychické nálady zahánět čokoládou jako utěšujícím prostředkem. Děti, které bývají pochváleny nemateriálními prostředky, si nevyvinou tento vzorec chování.

Jaké látky v čokoládě jsou zodpovědné za vznik této závislosti?

Vědci pátrali po psychoaktivních sloučeninách, které mohou tuto závislost vyvolávat. Byly zkoumány následující látky:

Theobromin - alkaloid z kakaových bobů, který je podobný kofeinu. Jde o látku, která má slabé stimulační účinky na centrální nervový systém, ale sama nevyvolává žádné podstatné subjektivní pocity.

Purínové deriváty kofein a methylxanthin jsou v čokoládě obsaženy v menším množství než v čaji nebo kávě. Další látky jako histamin, serotonin, tyrozín, tryptofan, fenylethyamin či hořčík, z nichž některé fungují v organismu jako přenašeče nervových vzruchů (neurotransmitery), jsou v jiných potravinách zastoupeny v mnohem větším množství a přesto tyto potraviny nevyvolávají takovou závislost jako čokoláda.

V čokoládě se též nacházejí speciální bioaktivní látky bílkovinné povahy (např. tyrozín) , které se mohou navazovat na v trávicím traktu existující opiátové receptory. Tyto peptidy mohou působit na centrální nervový systém, avšak zatím nebylo provedeno dostatečné množství potřebných studií o působení těchto látek při jejich ústní konzumaci.

Zvláštní cviky pro problematické oblasti

17. června 2008 v 21:41 | Ann |  Hubnuti /pohyb,zdravi/
Úspěch na sebe nenechá dlouho čekat, pokud následující cvičení zkombinujete se zdravou výživou. Jako odměna vás na začátku nového měsíce pozdraví nové šaty, a to o číslo menší. Jezte pětkrát denně malé porce ovoce nebo zeleniny. Tato přirozená čerstvá strava je bohatá na živiny a chudá na kalorie. Obzvlášť jablka jsou velice vhodná, jelikož obsahují mnoho lignanůa hodnotných fytoestrogenů. Ze salátů si udělejte hlavní chod, zvláštní doporučení zasluhuje lehká zálivka z tofu. Z každého cvičení udělejte dvě série a projděte ho dvakrát pokaždé s 15 až 20 opakováními.
Cvik 1: Posiluje záda, podporuje správné držení těla Sedíme na podložce, nohy propnuté a lehce od sebe. Konce gymnastického pásu držíme v obou rukách. Chodidla vložíme do smyčky pásu a paže táhneme podél těla dozadu, až se s lokty dostaneme za tělo. Lopatky se k sobě přiblíží. Přitom vydechujeme. Při pomalém uvolnění paží do původní pozice nadechujeme. Pozor! Zápěstí neohýbáme, držíme je v jedné rovině s lokty.
Cvik 2: Uvolňuje záda, povoluje napětí
Sedíme na podložce, nohy propnuté a lehce od sebe. Uchopíme konce gymnastického pásu, chodidla vložíme do smyčky a pás napneme. Lokty zvedáme do výšky ramen a zároveň je stahujeme co nejvíc dozadu, až se lopatky k sobě trochu přiblíží. Představujte si, jako byste mezi lopatkami chtěli přidržet list papíru. Při protahování paží vydechujeme, krátce setrváme v napětí a s nádechem se vracíme do výchozí polohy. Během celého cvičení sedíme vzpřímeně, zápěstí držíme rovně.

Cvik 3: Zpevňuje záda, prsa a nadloktí
Stojíme vzpřímeně, kolena uvolněná. Stáhneme hýždě, snadněji tím udržíme záda rovná. Uchopíme pevně oba konce gymnastického pásu a postavíme se doprostřed pásu. Prsty uzavřených pěstí jsou natočené vzhůru, lokty ohnuté. Zvedáme paže, až lokty a ramena tvoří přímku. Paže přitom zůstávají klidné, pohyb (tah) se uskutečňuje pouze v zápěstí.

Štíhlá, fit a v kondici! Bez pohybu to zkrátka nepůjde

17. června 2008 v 20:51 | Ann |  Hubnuti /pohyb,zdravi/
Pohybem kromě zdokonalení zevnějšku dosáhneme také lepší kondice. Pohyb příznivě působí na naše zdraví - udržuje cholesterol v rovnováze, napomáhá při diabetu a je výborný jako prevence vůči mnohým civilizačním chorobám.

Proč nehubnu, i když hodně cvičím?

Některé sporty jsou vhodnější k podpoře fyzické kondice či nabírání svalové hmoty (např. spinning, posilovna). Při menší zátěži se tuky spalují méně, při přehnané zátěži dokonce vůbec. Vhodným ukazatelem může být měření tepové frekvence, která by se při spalování tuků měla pohybovat v tzv. fat-burning zóně, tj. zhruba na 80 % úrovně naší maximální intenzity.
Jaký sport je "nejvhodnější"?
Chůze - je výborná na zvýšení kondice i hubnutí, nezatěžuje klouby a můžete si zvolit i vlastní tempo.
Běh - hodí se především ke zvýšení kondice, tvorbu a rýsování svalů na nohou, ale zatěžuje klouby.
Aerobic - má různé variace, obecně je však vhodný ke snižování hmotnosti a k formování postavy.
Plavání - na hubnutí se moc nehodí, protože ve studené vodě se má tuk tendenci spíše usazovat.

Jízda na kole - pravidelná jízda na kole (delší tratě) zvyšuje fyzickou kondici a pomáhá k zeštíhlení.

Powerjóga - vynikající na protažení všech svalů a zpevní postavu. Nehodí se ale přímo k hubnutí.
Fitness, posilování - důležité je správně sestavit tréninkový plán, jedině tak dosáhnete požadovaného efektu.
In-line bruslení - vydáte ze sebe maximum, posílíte hýžďové svaly a svaly na nohou, hodí se i na hubnutí.
Podpořte vaši námahu
Můžete si obstarat pomocníka, kterým zvýšíte svůj výkon a následně spálíte více tuků. Doplněk stravy UP!Slim obsahuje až 8 koncentrovaných extraktů z bylin, které zajišťují pěti fázový efekt při procesu hubnutí. Přírodní kofein potlačuje apatii a motivuje ke zvýšené pohybové aktivitě. Další extrakty působí synergicky a pomáhají při snižování hmotnosti. Můžete vyzkoušet jednorázovou dávku v ampulce (25 ml) anebo balení 500 ml. Mnohem známější a osvědčená látka l-karnitin je další skvělou volbou. Doporučujeme vyzkoušet L-Carnitine od BIOCEN Laboratories, protože obsahuje biologicky aktivní formu L-Carnitinu, která přirozenou cestou reguluje hmotnost, zlepšuje kondici, urychluje regeneraci svalů. Tekutá forma je pro lidský organismus velmi dobře a rychle vstřebatelná. Navíc si můžete zvolit variantu, která je pro vás nejvhodnější - existuje totiž 5 druhů!
Výrobky seženete v lékárnách anebo na www.biocen.cz
Připraveno ve spolupráci s Mgr. Markétou Brodovou, cvičitelkou aerobiku

Lymfodrenáž: Zázračná masáž

16. června 2008 v 20:46 | Ann |  Hubnuti /pohyb,zdravi/
Vyčistí pleť, zeštíhlí stehna, zvýší imunitu - není to skvělé?
Krásné pevné tělo a zdra­vá pleť je snem každé ženy. Aby se sen splnil, mu­sí být organismus v na­- pro­sté pohodě. A proto je důležitý lymfatický neboli mízní systém. V těle funguje jako čistička, protože odvádí odpadní produkty látkové výměny. Za normálních okolností o něm ani nevíme. Ov­šem když se jeho funkce zpomalí či dokon­ce porouchá, je to hned znát - dochází k hromadění vody a ško­dlivin pod kůží, nehezky se zvyšuje objem např. na stehnech a hýždích a objeví se nepříjemné otoky.
Aby se to nestalo, je důležitá prevence. A tou jsou právě lymfa­tické masáže, které chod systému podpoří. Lymfatická masáž čili lymfodrenáž je speciální masážní technika. Na rozdíl od klasické ma­sáže se provádí plošnými kruhovi­tými a spirálovitými hmaty s pomalou frekvencí a malým tlakem. Je to metoda účinná a propracovává celé tělo od nohou, přes ruce až k hlavě.
"Nejúčinnější jsou masáže manuální, tedy prováděně ručně," říká specialistka Eva Struhovská ze studia Line Body. Jedná se o kúru, která zlepší nejen zdravotní stav, ale i kvalitu vlasů a pleti. Často bývá nahrazována masáží přístrojovou, která pracuje na principu postupujících tlakových vln. Je to jednodušší, ale ne tak efektivní. Pokud se chcete opravdu rozmazlovat, dopřejte si lymfodrenáž v kombinaci s kyslíkovou terapií nebo kryoterapií v poláriu - to bude mít teprve účinek!

Lymfodrenáž

Jestli vašemu tělu něco prospěje, pak právě tohle!
>> Masáž výrazně posiluje imunitní systém - v orgánech lymfatického systému se vytvářejí bílé krvinky, základ obranných mechanismů těla. Pravidelná lymfodrenáž tento proces aktivuje.
>> Je to téměř elixír mládí. Zpomaluje stárnutí pleti na ošetřovaných částech těla, podporuje její hydrataci a okysličení. Zlepší stav pokožky hlavně v dekoltu a obličeji. Funguje na akné, suchou pleť i rozšířené žilky.
>> Ulehčuje trápení při formování postavy. Přispívá ke zmírnění celulitidy a k úbytku objemu zejména v problematických oblastech stehen, hýždí a břicha.
>> Odstraňuje otoky nohou, rukou, obličeje, je prevencí proti jejich vzniku i proti vzniku křečových žil. Dopřát by si ji tedy měli lidé, které například profese nutí k dlouhodobému stání nebo naopak sezení.
>> Podporuje otěhotnění.
>> Pomáhá proti migrénám a bolestem hlavy.
>> Celkově regeneruje a detoxikuje tělo. Dá vás rychle do kupy nejen po fyzické zátěži při sportu, ale i po psychické zátěži. Potřebujete-li odplavit stres, spolehněte se na lymfodrenáž.
>> Ulevuje po úrazech, operacích či plastikách, zejména těch, kde hrozí otoky.

Zhubněte nohy a vzhůru do šortek

16. června 2008 v 20:31 | Ann |  Hubnuti /rady a tipy/
Řiďte se naším jednoduchým plánem - a už za dva týdny můžete mít štíhlejší nohy a tři kila dole.
Charlize Theron má nohy jako gazela, a tak je pyšně ukazuje při předvádění nejžhavějšího letního trendu - ultrakrátkých sexy šortek.
Žhavé slunečné dny už sice začaly, ale nikdy není pozdě shodit pár kilogramů a s klidem se obléknout stejně jako půvabná herečka. Náš denní jídelníček o 1 250 kaloriích denně spočívá ve vynechání alkoholu, kofeinu, tučných jídel a pamlsků.
Pomůže vám také v boji proti celulitidě. A co víc, zvýšením pitného režimu (2,5 - 3 litry vody denně) a konzumací šťavnatého ovoce a zeleniny vám bude zářit pleť jako nikdy předtím. Tak na co čekáte? Dodržujte náš dietní plán dva týdny - a vypadnete ze šatů!

>> Pondělí

* Snídaně
Opečená celozrnná bageta se lžící arašídového másla, malý banán, miska jahod.

* Oběd
Porce rajské polévky, 2 krajíce celozrnného chleba, nízkotučný jogurt.

* Svačina
Plátek melounu, miska lesních plodů.

* Večeře
Brambor pečený ve slupce s plátkem ryby, pribináček, citronový džus, list salátu, kiwi.

Jaký sport na léto?

15. června 2008 v 22:22 | Ann |  Hubnuti /pohyb,zdravi/
Léto má být plné různých aktivit, i když teď na jaře platí to samé. Rozkvétající příroda na jaře také není k zahození a každého určitě potěší.
Ale jaký sport si vybrat? Co je pro mě nejvhodnější? To jsou určitě otázky, které si někteří pokládáte a přemýšlíte o nich. Dnešní článek by vám mohl pomoci, variant existuje mnoho.
Hlavní je něco dělat. Těžko se v létě vlezete do plavek, pokud budete ležet na pohovce u televize a lamentovat nad tím, že nevíte, co máte dělat.
Avšak někdy není zrovna jednoduchý výběr. Každý sport má své výhody a nevýhody, náročnost na fyzickou kondici a materiálovou výbavu. Teď uvedu ty nejběžnější varianty sportovních aktivit, které můžete dělat nezávisle na nikom jiném.

Běhání

Běhání je jeden z nejpřirozenějších sportů, můžete běhat kdekoliv, kdykoliv a nejste nijak časově omezováni. Běžecká výbava je minimální - potřebujete "jen" kvalitní boty a ze začátku stačí obyčejné tričko a šortky. Pokud chcete vědět o běhání víc, mrkněte do dalších rubrik našeho serveru, např. Začátečníci nebo Běžecký trénink.Proč běhat?
 • zlepšíte svou celkovou fyzickou i psychickou kondici
 • skvělý nástroj na hubnutí
 • budou se Vám lépe překonávat stresové situace
 • posílíte srdce a imunitu
 • zlepšení spánku
 • budete se cítit skvěle
 • … na další výhody přijdete sami
Co je potřeba?
 • kvalitní boty (většinou dražší = lepší) - 2500-4000Kč
 • tričko + šortky, popř. nějaké funkčí materiály - nejsou moc drahé
 • sluneční brýle

Lexikon jablek

15. června 2008 v 22:08 | Ann |  Hubnuti /co jist/
Klik - celý článek →

Nejlepší spalovače tuků

15. června 2008 v 22:00 | Ann |  Hubnuti /co jist/
Jablka

Jablka jsou plná pektinu, což je balastní látka, která zvětšuje objem zkonzumované potravy. Díky ní máme déle pocit sytosti, podporuje trávení a vylučování tuku z těla!
Ananas
Enzym bromelain v něm obsažený výrazně urychluje spalování tuků. Tip: kdo si často zařazuje do jídelníčku několik silných plátků ananasu, bude při pouhých 56 kaloriích na 100 g zcela sytý a bude se moci už brzy radovat z plochého bříška!
Papája
Papain, který papája obsahuje, podporuje látkovou výměnu a pomáhá při využití bílkovin. Kromě toho obsahuje poměrně vysoké procento vláknin. Ta skvěle napomáhá správné funkci střev.
Zázvor
Toto koření podporuje pročišťování organismu a odvádění škodlivin z těla. Co z toho vyplývá? Pijte častěji zázvorový čaj nebo si okořeňte jídlo zázvorem. Účinek poznáte sami!
Vodní meloun
Melouny jsou, co se hubnutí týče, skutečným pokladem. Proč? Protože obsahují 90% podíl vody, která uhasí žízeň a přitom skvěle pročišťuje. Navíc molekuly vitaminu A v něm obsažené omlazují pleť a to téměř při nulových kaloriích! (Ale pozor na cukr, meloun raději dopoledne)
Jahody
Tyto plody jsou pravou zásobárnou vitaminu C a díky této italizující látce jsou vynikajícím spalovačem tuků. Pektin, který známe z jablek, je tu obsažen také. Proto není od věci držet jahodovou dietu, nadbytečné kilogramy se po ní rozplynou. Jakmile budete mít příležitost, vyzkoušejte ji!
Česnek
Při rozmačkání dílků česneku se uvolňuje allicin. Tato účinná látka zabezpečuje nejen snižování hladiny cholesterolu, nýbrž podporuje také prokrvení těla. Další jeho velkou předností je, že také urychluje spalování tuků. Výsledkem pravidelné konzumace česneku je, že i tvrdošíjné tukové polštářky se postupně ztrácejí.
Chilli papričky
Capsain v chilli papričkách je skutečně tak ostrý, že nám díky němu nejenom vyvstane pot na čele, nýbrž se také výrazně urychlí látková výměna! Už při jídle je tělo naprogramováno na trávení potravy. Tím se tuk rychleji než obvykle přeměňuje na energii.
Chřest
S 10 kaloriemi na 100 g je jedničkou mezi zeleninou, která nám pomáhá při hubnutí! Díky svému vysokému obsahu draslíku odstraňuje všechny přebytečné kilogramy. A kdo ho jí neosolený, pročistí se ještě víc. Tip: pijte chřestovou vodu, vyplavuje z těla toxické látky!

info o klucích

15. června 2008 v 21:46 | Ann |  Fun
Jak si představují ideální holku?
 • 36% - Vtipná
 • 19% - Krásná v obličeji ( a sakra :D)
 • 14% - Chytrá
 • 11% - Sebevědomá
 • 10% - Pěkná prsa
 • 7% - Sexbomba
 • 4% - Sexy zadeček
C.Č.↓

Elixír krásy

15. června 2008 v 21:42 | Ann |  Hubnuti /motivace/
Chceš znát recept na krásu? Tady ho máš. Není v tom, kolik si nakoupíš kosmetiky a oblečení, ale jak máš pevnou vůli a jdeš si za svým cílem…jez zdravěji, sportuj, neužívej drogy a nebuď ve stresu! Všechno pak půjde samo
1. JEZ A PIJ ZDRAVĚ!!!!
Nadopuj se vitamíny a minerály. Zamiř do obchodu se zdravou výživou, kup si oříšky, dýňová semínka, ovesné vločky a další "zrní" :) Taky zkus jíst co nejvíc ovoce a zeleniny, nejbohatší na vitamíny jsou například papriky, grepy, jablka, jahody, mrkev, zelí a květák. Když budeš mít hodně vitaminu C, neonemocníš tak snadno a zajistí ti to zdravou a rozzářenou pleť. Navíc budeš plná energie. Jestli máš problémy s lámáním vlasů, nehtů nebo kostí, kup si tablety s obsahem zinku a vápníku. Taky nezapomeň hodně pít. Nejlíp uděláš, když vypiješ každý den kolem 2 litrů neslazeného čaje nebo vody.
2. NEKUŘ A NEPIJ ALKOHOL!!!
Cigarety a alkohol způsobují zašedlou pleť, vrásky, kruhy pod očima… zkracuješ si tím život, ničíš plíce a utrácíš peníze. Místo toho si můžeš každý měsíc zajít ke kosmetičce nebo ke kadeřnici.Tohohle zlozvyku se zbav co nejdřív.
3. SPORTUJ!!!
I když se ti ze začátku nebude chtít moc hýbat, za čas, když to vydržíš, se staneš závislá na pohybu a vytvaruješ si postavu. Třeba začni každý večer běhat nebo jezdit na kole, koupit si "permošku" do posilky nebo se přihlásit do kroužku basketu, na nějaký tanec, aerobic, bojové sporty…co tě baví. Jestli přesto nechceš ztrácet moc času se sportem, zkus aspoň doma před televizí nějaké cviky..
4. NESTRESUJ SE!!!!
Nenech se ovládnout špatnou náladou. Ber život pozitivně a řiď se heslem VŠECHNO ZLÉ JE PRO NĚCO DOBRÉ. Navíc když se budeš na každého smát, prodloužíš si život..:) A taky můžeš získat nové přátele.

Z klimatizace se tloustne!

15. června 2008 v 15:11 | Ann |  Hubnuti /zajimavosti/
S klimatizací opatrně: Vědecký výzkum prokázal, že nepřirozený chlad vyvolává chuť k jídlu.
Zatímco stále častěji se vyskytující vedra naši chuť na jídlo podprahově brzdí a tělo kromě toho pocením spaluje více energie, uměle podchlazené prostory klimatizací v nás vyvolávají pocit hladu a nutí nás jíst.
"Bylo též prokázáno, že prudké teplotní rozdíly zvyšují potřebu se najíst," říká profesor Vincent Black z Institutu pro vliv změn teplot na zdraví člověka v Miami.
Přitom zvyšující se průměrná teplota na zemi nás nutí čím dál více využívat klimatizací. Navíc zařízení, které umožňuje snížení teploty oproti okolnímu prostředí, je čím dál více cenově dostupné. Také více než polovina vyrobených aut na světě je dodáváno s klimatizací.

Jen o pár stupňů!

Studie z Miami dále uvádí, že negativních následků při pobytu v prostorech s klimatizací je více. Pokud tělo nemusí vydávat energii na pocení a ochlazování, ukládá ji ve formě tukových polštářků.
Nepřirozený chlad vysušuje sliznice a pokožku a dochází k natažení svalů.
Výrazné teplotní rozdíly způsobují často i nachlazení, takže se našemu organismu snižuje přirozená imunita. Časté nastydnutí může následně přivodit i další následné vážnější nemoci.
"Kvůli klimatizaci se vzduchem šíří také viry a bakterie. Proto nenastavujte klimatizaci na příliš nízké teploty - bohatě stačí rozdíl o 4 - 6 °C" nižší, než je venkovní teplota," dodává Black.
autor: Redakce
zdroj: Korzo

Podlehněte jahodovému pokušení!

15. června 2008 v 15:01 | Ann |  Hubnuti /recepty/
Hurá! Jsou tu! Po dovozových náhražkách s chutí igelitu a cenou zlata se můžeme ponořit do sladkého jahodového pokušení. Samozřejmě víte, že jahody jsou velmi zdravé ovoce - zvláště se šlehačkou :o) Víte také, že počátky sběru jahod jsou spojovány s obdobím neolitu? Ve 14. století se pak začaly pěstovat v jižní Francii. Velkoplodé jahody, jak je známe dnes, byly objeveny až v 18. století křížením dvou druhů amerických jahodníků.
Jahody obsahují z 87 % vodu. Jsou bohatým zdrojem vitamínů C, E, B, A a minerálních látek, zejména draslíku, vápníku, hořčíku, fosforu, síry, fluoru, bóru a kobaltu. Na ovoce obsahují jahody překvapivě mnoho vláknin, měkkých, lehce stravitelných a naopak velmi málo přírodního cukru. Mohou tak být doporučovány při nejrůznějších dietách.

Deset nejrizikovějších sportů

12. června 2008 v 19:14 | Ann |  Hubnuti /pohyb,zdravi/
Víte, při kterém sportu vám hrozí největší riziko zranění? Možná budete překvapeni, jaké zdánlivě neškodné aktivity se dostaly do žebříčku nejnebezpečnějších sportů.
Léto je ideální období pro sportovní nadšence. Cyklistika, plavání, fotbal, to jsou jen některé z oblíbených letních aktivit. Mnoho z běžných sportů však představuje z hlediska rizika zranění skutečný hazard. Magazín Forbes ve spolupráci s Consumer Product Safety Commission's National Electronic Injury Surveillance System (NEISS) sestavil žebříček deseti nejrizikovějších sportů. Vycházel přitom ze statistik zranění v USA za jeden rok.
10. Lakros, ragby
Počet zranění: 85 580
U hráčů lakrosu jsou typická zranění hlavy a obličeje způsobená míčkem nebo holí. Ta ve statistikách s přehledem vedou. Častá jsou také zranění kotníku v důsledku pádu při hře. U hráčů ragby jsou nejvíc ohrožené rty a brada. Druhé a třetí místo obsadily zablokované krky a vykloubená ramena.
9. Lyžování, snowboarding
Počet zranění: 96 119
Logicky jsou nejčastější příčinou zranění na lyžích a snowboardu pády. Vedou zranění hlavy způsobená pádem, v těsném závěsu se drží fraktury nohou, zranění obličeje. Populárním lyžařským a snowboardovým zraněním je také vykloubené koleno nebo rameno.
8. Plavání
Počet zranění: 164 607
Plavci si rozbíjejí hlavy o dna bazénů. Častá jsou zranění nohou při skocích do bazénu. Do statistik se započítávají i utonutí.


Jak se hubne ve světě

9. června 2008 v 23:08 | Ann
Způsob, jak si hlídat váhu, je ale v každé zemi jiný. Na jakých dietách ulítávají mladé Brazilky, Američanky či Japonky?

* Brazilky

Dieta pro dobrou náladu
Brazílií cloumá nejnovější dietní trend - takzvaná dieta pro dobrou náladu. Sestavila ji odbornice na výživu Sonia Philippi z univer­zity v Sao Paulu a svůj zaručený návod na sexy postavu vydala v knize.
Brazilky teď hltají její řádky jako o život. V čem tato dieta spočívá? Můžete při ní jíst všechno, především ale banány (protože mají velké množství vitaminu B), para ořechy (kvůli selenu) a také rýži a fazole, které mají nízký glykemický index.

* Američanky

Virtuální hubnutí
Světová velmoc musí být vždy ve všem o krok napřed - i ve způsobu hubnutí. Poslední trend je následující: Když se Američanka posadí ke stolu v restauraci, ze vše­ho nejdřív vytáhne telefon s foto­aparátem a 'vyblejskne' své menu.
MMS obrázek pak odešle na emailovou adresu speciální dietologické stanice. Přísluš­ný dietolog ze serveru ww.myfoodphone.com okamžitě pošle své vyjádření k pokrmu, případně doporučí úpravy, které by odpovídaly redukčním parametrům. No, není ten pokrok úžasný?

* Angličanky

Agar-agar
Když chce zhubnout Angličanka, posype si salát speciálním práškem zvaným agar-agar, který se vyrábí z mořských řas. Je k sehnání i u nás v každé prodejně se zdravou výživou, často se používá také místo želatiny. Má vysoce zasycující účinky, takže vás rychle přejdou myšlenky na hlavní chod.
Pokud byste chtěli tuto metodu vyzkoušet, stejně poslouží i jablečná vláknina, která funguje podobně. Můžete si ji zamíchat třeba do jogurtu. Dieta je to velice zdra­vá, vláknina navíc podporuje správné trávení, po­máhá při potížích s vy­pra­zd­ňováním a chrání též před ak­né a kožními změnami.

Žabky, pohroma pro nohy

8. června 2008 v 14:10 | Ann |  Moda, styl, krasa
Patří žabky mezi vaši oblíbenou letní obuv? Potom se připravte na to, že vám zničí nohy. Podívejte se, co udělají žabky s vašimi chodidly.
Tyto původně plážové boty jsou většinou vyrobeny z gumy. Pokud v nich chodíte po chodníku a tvrdé městské dlažbě, zaděláváte si na vážné problémy. Neposkytují totiž vašemu nožnímu oblouku žádnou oporu a mohou vést deformacím.
Kladívkové prsty nebo puchýře patří mezi první varovné signály. Nedostatečná podpora klenby a kotníku pak zvyšuje riziko výronů nebo zlomenin. Více se dozvíte v infografice.
Kliknutím otevřete infografiku


Móda, která změnila historii

8. června 2008 v 14:05 | Ann |  Moda, styl, krasa
(spíš teda móda pánská, ale i tak zajímavý:)
Levisky, martensky, kožený křivák nebo klasické bílé triko. Máte je doma ve skříni a velmi pravděpodobně je bude nosit i váš syn. Jsou to totiž legendy.
Ocelová špička, hodně dírek, těžká podrážka: Doc Martens byly původně botami punks a skins, poté si ale zjednaly oblibu napříč společnostífoto: Profimedia.cz
Ocelová špička, hodně dírek, těžká podrážka: Doc Martens byly původně botami punks a skins, poté si ale zjednaly oblibu napříč společností
Levi´s 501
Nejklasičtější ze všech klasických. Přežily generace i módní trendy a ani salta mortale návrhářů je nedokázaly sesadit z horních módních příček.
Džíny Levi´s 501 jsou prostě nesmrtelné.
Pocházejí z dílny Leviho Strausse, který je vyrobil kolem roku 1872 pro horníky v Kalifornii. Strauss vůbec neměl ponětí, že se jeho kalhoty stanou módní ikonou. On a jeho krejčí Jacob Davis se jen snažili vymyslet odolné pracovní kalhoty. "Slabá" místa kalhot, která se často trhala, proto co nejvíc vyztužili.
Spodní část poklopce prošili a okraje i rohy kapes zpevnili kovovými nýtky. Kalhoty dostaly produktové číslo 501.
Levi´s 501
Několik dalších let se džíny prodávaly skutečně hlavně pro horníky a kovboje. Ve druhé světové válce však skvělé vlastnosti trvanlivého materiálu objevili i američtí vojáci.
A skutečný průlom levisky zaznamenaly, když v nich začal vystupovat i božský Elvis. Jeho denimová uniforma, v níž zpíval svůj Jailhouse Rock, vstoupila do dějin a zajistila kalhotám nehynoucí oblibu.

Nejdražší jídla a nápoje světa

8. června 2008 v 13:44 | Ann |  Kuriozity
Myslíte si, že jídelníček milionářů je omezený na šampaňské a kaviár? Potom je čas přehodnotit názor. Pokud máte k dispozici neomezené finanční prostředky, můžete si pochutnat na skutečně zajímavých delikatesách.
Výstřední menu milionářů se zdaleka neomezuje jen na kaviár a šampaňské: horentní sumy se dají utrácet i za čokoládu či ořechy.
Nejdražší dezert
Nejdražší dezert světa můžete ochutnat v populární restauraci, kterou najdete na Manhattanu. Zmrzlinový pohár v ceně tisíc dolarů zařadila restaurace do své nabídky v roce 2004 a téhož roku byl také zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejdražší dezert na světě.
Tvoří ho pět kopečků nejdražší tahitské vanilkové zmrzliny, madagaskarská vanilka, nejdražší čokoláda na světě Amedei Porceleana a třiadvacetikarátový zlatý list.
Nejdražší káva
Nejdražší kávou na světě je Kopi Luwak. Pochází z ostrova Sumatra a ročně se jí pro celý svět vyprodukuje pouze přibližně dvě stě padesát kilogramů. Cena za kilogram kávových zrn dosahuje minimálně tří set dolarů.
Nejdražší houba
Pokud máte zbytečné dva až čtyři tisíce dolarů, můžete ochutnat nejdražší houbu na světě. Je jí bílý lanýž, který roste jen na severu Itálie.